Kaip siekti tikslų?

Kaip siekti tikslų?

Dr. Aistė Diržytė

images_2.jpg



Ar pasieksime tikslą, ar ne, pirmiausiai priklauso nuo to, kaip tikslas suformuluotas. Jeigu Jūsų tikslas sunkiai apčiuopiamas, nekonkretus, nepamatuojamas, neapibrėžtas laike, reikalaujantis kone magiškų išteklių ir galių, tuomet tikėtina, kad gali tekti nusivilti. Taigi, jeigu keliate tikslus, atkreipkite dėmesį į tai, ar jie konkretūs, pasiekiami, pamatuojami, apibrėžti laike. Tarkime, tikslas numesti 3 kg. per 3 mėn. yra konkretus, apibrėžtas laike ir pamatuojamas, o tikslas „kada nors tapti nors kiek lieknesniu“ yra neapibrėžtas laike ir nekonkretus.

Tikslo pasiekimas arba ne priklauso ir nuo pasirinktos strategijos. Jeigu turime gerą tikslą, bet neturime strategijos, gali būti sunku jį įgyvendinti. Tarkime, nežinote efektyvių svorio metimo būdų, nenusimanote apie dietos, judėjimo ir geros nuotaikos svarbą. Jūs galite pasirinkti tokią strategiją, kuri atrodys artinanti prie tikslo, bet galų gale nuo jo tik nutolsite. Tarkime, laikysitės griežtos bado dietos, bet po kurio laiko Jūsų svoris gali sugrįžti su kaupu.

Kitas svarbus veiksnys – tikslo prasmingumas. Asmeniškai prasmingi tikslai, atitinkantys gyvenimo filosofiją ir vertybes yra pasiekiami dažniau nei jų neatitinkantys. Tarkime, iškeliate sau tikslą numesti 3 kg., nes manote, kad labiau atitiktumėte grožio standartus, tačiau giliai širdyje Jums tie standartai visai nesvarbūs, norite būti mylimas toks, koks esate, be to, nemanote, kad tie kilogramai kenkia Jūsų sveikatai. Šiuo atveju gali tekti įdėti daug valios pastangų, kad sutelktumėte savo dėmesį į 3 kg. atsikratymą.

Tikslo siekimui taip pat svarbu ir Jūsų laimėjimų motyvacija. Jeigu esate žmogus, kuriam patinka laimėti, įveikti iššūkius, tuomet net ir sudėtingas tikslas veiks energizuojančiai, skatins pastangas bei iniciatyvą. Jeigu Jūsų laimėjimų motyvacija menka – gali būti sunkiau.

Siekiant tikslų svarbu ir Jūsų asmeninės savybės bei gebėjimai – kantrybė, gebėjimas įveikti kliūtis, sunkumus, išmoktą bejėgiškumą, atvirumas bei sąžiningumas sau ir kitiems, tapatumas, produktyvumas, savigarba.

Apibendrinant, motyvacijos dažniausiai pristingama tuomet, jei tikslai suformuluoti neteisingai, jei pasirinkta neteisinga jų įgyvendinimo strategija, jei tikslai nėra asmeniškai prasmingi, neatitinka vertybių ir gyvenimo filosofijos, jei jų siekiant pakartotinai patiriamas bejėgiškumas ir jo „išmokstama“, jei menka tikslų siekiančio asmens savigarba, jei nepuoselėjamos vidinės stiprybės – kantrybė, atsakomybė, gebėjimas įveikti sunkumus.

Be to, kai kuriems tikslams konkrečios datos yra būtinos. Tarkime, jeigu Jūsų tikslas yra vasaros atostogų metu aplankyti giminaičius Čikagoje, tikėtina, kad bilieto įsigijimas ir tam tikrą dieną nuvykimas laiku į oro uostą būtų būtina tikslo įgyvendinimo sąlyga.

Jei žmogui atrodo, kad jis „neturi valios“, reikėtų nuoširdžiai savęs paklausti, kam reikalingas konkretaus tikslo siekimas. Ar tikrai to reikia? Kam? Kaip žmogus suprato, kad to reikia? Kas jį skatina to tikslo siekti? Gali būti, kad pasąmoniniai impulsai prieštarauja žmogaus sąmonei, ir jis sąmoningai nori viena, o pasąmoningai – ko kita. Pasąmoningai asmuo gal visai nenori pasiekti konkretų tikslą, nes jis atrodo nesvarbus, neprasmingas, prieštarauja vertybėms, giliausiems įsitikinimams. Gali būti ir taip, kad jei žmogui sunkiai sekasi siekti tikslų, galbūt jo pasąmonė jį „baudžia“, „prikaišioja“, „trukdo“: „nieko nesugebi“, „neverta stengtis“, „Tau vis tiek nepavyks“. Labai svarbu būti sąžiningu sau ir atsakyti, kokios priežastys skatina kelti tam tikrus tikslus ir jų siekti.

Jei nesilaikome sau duotų pažadų, labai sumažėja mūsų savigarba. Savigarba nedelsiant „sužino“ ir „sureaguoja“ į pažado SAU nesilaikymą – dažniausiai kaltės, gėdos, pykčio sau, nerimo emocijomis. Taip pat ir neigiamomis mintimis apie save. Taigi jei „realusis aš“ neatitinka „idealiojo aš“ – pradedu kentėti. Kaip sumažinti kentėjimą? - Keliant teisingus ir adekvačius tikslus, pasirenkant tinkamas jų įgyvendinimo strategijas. Labai svarbu, kad tikslai būtų realiai pasiekiami, kitaip tariant, kad jie būtų „žmogaus (Jūsų) jėgoms“. Jeigu reikalausite iš savęs pernelyg daug –gali nukentėti arba savigarba, arba... sveikata. Taip pat svarbu, kad būtumėte geras sau net ir tuo atveju, jei nepavyksta pasiekti tikslo taip, kaip norėtumėte. Juk šiame gyvenime nuo mūsų priklauso daug, tačiau tikrai ne viskas.

Apibendrinimas

  • Pasižadėkite sau tik tai, ką realu įgyvendinti, - realu būtent Jums, o ne didvyriui iš fantastinės istorijos,

  • Pasižadėkite sau tik tai, kas Jums asmeniškai atrodo prasminga, vertinga, atitinka Jūsų gyvenimo filosofiją,

  • Pasižadėkite sau tik tai, kas Jus patį daro laimingu,

  • Pasižadėkite sau tik tai, kas būtina Jūsų ar kitų laimei ir gerovei,

  • Net jei nepavyksta įgyvendinti, ką pasižadėjote, priimkite ir mylėkite save tokį, koks esate, branginkite savo gyvenimą, nes mūsų ir gyvenimo vertė pranoksta gebėjimą įgyvendinti tai, ką pasiryžome.