Kaip palaikyti vidinę darną?
Dr. Aistė Diržytė
Harmonijos su savimi klausimas svarbus ne tik “tamsiuoju” metų laiku. Virdžinijos ir Harvardo universitetų mokslininkai, vadovaujami Timothy D. Wilson, 2014 metais paskelbė stulbinančius 11 tyrimų rezultatus. Jų tyrimai parodė, kad jeigu žmonės paprašomi bent 6-15 minučių pabūti su savo mintimis - be televizoriaus, kompiuterio ar mobilaus telefono, ir paklausiama, kurią galimybę rinktųsi - pabūti vieni ar pageidautų patirti elektros šoką, 40 proc. žmonių pasirinko patirti elektros šoką! Kitaip tariant, dalis žmonių apskritai mažai žino, kaip “harmoningai būti su savimi” – ką mąstyti, kad nekiltų nuobodulys, liūdesys, susierzinimas, ir kokiomis mintimis galima sau sukelti gerą nuotaiką, džiugesį, viltį, susižavėjimą, atjautą, nuostabą, ramybę.
Pasiimkite rašiklį arba kompiuterį, planšetę, mobilų telefoną, ir užsirašykite 8 dalykus, apie kuriuos mąstant Jums kyla noras gyventi arba geros emocijos. Tai gali būti mieli prisiminimai, įsijautimas į dabarties akimirką, pastebėjimas to, kas Jums patinka gamtoje, žmonėse, aplinkoje, savyje, malonios ateities svajonės, tikslai, planai, dėkingumas gyvenimui arba tiems, kurie Jums padėjo, Jumis rūpinasi ir myli.
Dabar pasiimkite ar atsiverskite kitą lapą ir užrašykite 8 mintis, kurios skatina norą gyventi, leidžia įsigilinti į gyvenimo prasmę, tikslą, vertingumą. Tai gali būti Jūsų paties arba kitų žmonių – rašytojų, mokslininkų, gyvenimo Mokytojų mintys. Svarbu, kad šiame sąraše būtų tik tokios mintys, su kuriomis visiškai sutinkate pats, tarkime, „gyvenimas yra prasmingas“, „aš gyvenu ir patiriu čia ir dabar“.
Toliau - pasiimkite ar atsiverskite dar vieną lapą ir užrašykite 8 veiklas, kurios Jums padeda gerai jaustis: tai gali būti pokalbiai su draugais ar mylimaisiais, knygų skaitymas, pasivaikščiojimas gamtoje, meditacija. Svarbu, kad tai būtų veiklos, kurios padeda ne „kažkam“, bet JUMS: esate tai išbandęs, gal net ne vieną kartą, ir tai Jus „veikia teigiamai“. Žinoma, sąrašas turi būti be savastį griaunančių minčių apie, tarkime, alkoholį ar kitas priklausomybes.
Taigi, 8 dalykai, keliantys malonias mintis, 8 mintys, skatinančios norą gyventi, 8 veiklos, padedančios gerai jautis! Kai visa tai užsirašysite, turėsite unikalų ir tik Jums tinkantį 24 pagalbininkų derinį! Būtų gerai, jei šie pagalbininkai nuolat būtų po ranka, kad, reikalui esant, galėtumėte pasinaudoti jų pagalba.
Kodėl apskritai svarbu laikytis tinkamos psichohigienos?
Laikytis psichohigienos reiškia pasirūpinti savo psichologine gerove. Mes rūpinamės savo kūnu, maitinamės, miegame, prausiamės, bet kai kurie pamirštame, jog esame ne tik kūnas. Daugelis mokslinių tyrimų rodo, kad jeigu tai pamirštame, nukenčia psichologinė gerovė, ir ne tik. Prasta psichologinė gerovė daro neigiamą poveikį imuninei sistemai, o tai reiškia, kad tampame mažiau atsparūs ligoms. Jeigu norime būti atsparesni – svarbu ne tik sveikai maitintis, judėti, laikytis tinkamo paros režimo, bet ir pasirūpinti emocine savijauta. Kaip tai padaryti? Pradėti nuo klausimo: Kaip aš jaučiuosi? Jei atsakymas Jums nepatinka ir norisi numoti ranka – neskubėkite. Leiskite sau įsisąmoninti, ką jaučiate. Dabar – užduokite sau klausimą: „ką galėčiau padaryti, kad jausčiausi geriau?“ Jeigu nepadeda anksčiau minėti pratimai, gali būti, kad būtų vertinga pasikalbėti su specialistu arba žmogumi, kuris tiesiog išklausytų, gerbdamas Jūsų poreikius, ir padėtų Jums pačiam atrasti atsakymą į klausimą, kaip būti laimingu.