Kaip tinkamai pasirūpinti savo atostogomis?

Kaip tinkamai pasirūpinti savo atostogomis?

Dr. Aistė Diržytė

images_18.jpg

Pirmiausia, išsiaiškinkite, kas Jums gyvenime svarbiausia. Tai esminis klausimas, ir, jeigu teisingai sau į jį atsakysite, padidės tikimybė, kad atostogos bus tokios, apie kokias svajojate.

Apie kokias atostogas svajojame ir ką parodo svajonės? Svajonės dažniausiai atspindi poreikius: jeigu labai pavargo per metus kūnas – svajojame apie išsimiegojimą, išsigulėjimą, arba, priešingai, aktyvų pajudėjimą vaikštant, laipiojant, plaukiojant, galų gale – kažką naudingo veikiant lauke. Jeigu labai pavargo protas – svajojame apie nedrumsčiamą ramybę – kur nors ant ežero kranto, miške, kalnuose, pajūry, toli nuo namų, gal net negyvenamoje saloje (juk leidžiame sau pasvajoti). Jeigu kankino nuobodulys – norisi egzotiškų potyrių, kažko stipriai sujaudinančio ir ilgam įsimenančio. Jeigu nebuvo laiko ar galimybės pabūti su šeima, draugais, artimaisiais, mylimąja ar mylimuoju – norisi atostogas praleisti kartu su jais, ir iš pradžių net gali atrodyti, kad visiškai nesvarbu, kaip ir kur atostogausime, kad tik jiems būtų gerai.

Atostogos yra laikas, kai galime pasirūpinti tuo, kas svarbiausia: savo kūnu, protu, psichika, mylimaisiais, šeima, sveikata, santykiais. Atostogos – tai ryšio su tuo, kas svarbu ir „prašo“ dėmesio, atkūrimo laikas. Taigi pirmiausia, išsiaiškinkite, su kuo atkurti ar pagerinti ryšį Jums svarbiausia – su savimi, gamta, artimaisiais?

Moksliniai tyrimai rodo, kad laimingiausi žmonės yra tada, jeigu per atostogas sąmoningai pasirenka atkurti ryšį su tais, kuriuos brangina. O po atostogų laimingiausi tie, kurie per atostogas skyrė laiko gyvenimo prasmės „konstravimui“. Taip, būtent: per atostogas svarbu būti sąmoningu, gyventi „plačiai atmerktomis akimis“, branginti kiekvieną atostogų valandą, būti dėkingu gyvenimui už malonias atostogų staigmenas, konstruoti gyvenimo prasmę, mokytis ją įžvelgti, surasti, patirti tame, kas su Jumis nutinka, kai Jūs pasirenkate tai, ką pasirenkate.

Taigi kai išsiaiškinate savo prioritetus - sąmoningai apsispręskite džiaugtis kiekviena atostogų diena. Pradėkite kiekvieną atostogų dieną „Kaip gerai“ praktika - įvardindami mažiausiai 4 dalykus, kurie Jums patinka Jūsų atostogose... Pavyzdžiui, „Kaip gerai, kad gerai išsimiegojau, kad už lango šviečia saulė, kad tokie skanūs pusryčiai, kad man nieko neskauda...“ ir pan. Kiekvieną atostogų dieną užbaikite „Kaip gerai“ praktika – pagalvokite, kas Jums tą dieną patiko, kuo gera buvo diena. Be to, rekomenduojama „Kaip gerai“ praktiką taikyti kuo dažniau kartų per dieną, kai tik turite laiko pamąstyti. Galite taikyti šią praktiką pačiame patirčių įkarštyje, tiesiog mintyse ištardami: „Kaip gera gyventi“. Kai įgusite pastebėti gerus dienos įvykius, tegu ir smulkmenas, ir būti dėkingas už tai, kas nutinka, Jūsų atostogos savaime taps malonesnėmis, nei tuo atveju, jeigu gerų dalykų nepastebėtumėte.

Tikriausiai esate sutikę žmonių, kurie turi galimybę keliauti po pasaulį, bet iš kiekvienos kelionės sugrįžę skundžiasi, kad viskas vyko ne taip, kaip tikėjosi. Psichiatras Dan Siegel išmintingai yra pasakęs: ne pačios patirtys ar įspūdžiai yra pozityvūs arba negatyvūs, bet mūsų protas juos tokiais sukuria. Jeigu Jūsų ketinimas – matyti tai, kuo gyvenimas atostogų metu džiugina – Jūs paruošiate savo protą pozityvioms patirtims ir būkite tikri, kad gyvenimas jų parūpins.

Atostogų metu svarbu sąmoningai apsispręsti pasirūpinti kiekviena atostogų valanda taip, kad ji būtų džiuginanti, prasminga, leidžianti būti savimi. Jeigu esate tikri, kad skambinantieji ar rašantieji į darbinį paštą Jus nori tik nudžiuginti, - atsiliepinėkite ir tikrinkite. Bet jeigu per atostogas tvarkote darbinius reikalus – rezultatas gali būti liūdnas. Įsivaizduokite, kad naktį kažkas Jums nuolat kas valandą skambinėja arba Jūs pats kas valandą arba net kas pusvalandį keliatės, kad patikrintumėte elektroninį paštą. Koks bus rezultatas? Liūdnas: ryte atsikelsite neišsimiegojęs, nepasiilsėjęs, pablogės dėmesio koncentracija, sumažės Jūsų sprendimų priėmimo kokybė ir darbingumas. Atostogos – tarsi naktis, kuri skirta poilsiui. Jeigu brangų nakties laiką iššvaistome kalbėdamiesi telefonu ar tikrindami darbinį paštą, nukenčia gyvenimo kokybė – dienos metu sunku susikaupti, gali apimti irzlumas, nerimas, net liūdesys. Lygiai tas pats pasakytina apie atostogas. Jeigu per atostogas neleisite sau pasiilsėti – po atostogų bus sunku susikaupti darbams.

Po atostogų kai kurie asmenys išgyvena daugybę neigiamų emocijų – kaltę, liūdesį, nerimą, susierzinimą, net pyktį. Kai kuriuos apima neviltis – ką tik pasibaigusios atostogos atrodo pasibaigę „neteisėtai greitai“ arba „iššvaistytos“, o iki kitų atostogų dar liko laukti daugybę mėnesių. Tokia būsena dažniausiai kamuoja tuos, kurie negali (nes nežino, kaip, arba mano neturintys laiko) susiorganizuoti sau atostogų kiekvieną dieną. Ir vienintelė išeitis – išmokti tai padaryti.

Ką reiškia atostogos kiekvieną dieną? Tai reiškia, kad išmokstame kasdien skirti laiko tam, kas mums svarbu: kūnui, gyvenimo prasmei, artimiesiems, šeimai, geriems darbams, įdomioms veikloms, poilsiui, gamtai...

Kiekvieną dieną atlikite „Kaip gerai“ praktiką, branginkite kiekvieną akimirką (nes ji praeis), kiekvieną sutiktą žmogų (nes ateis laikas, kai jo nebeliks), gerbkite savo kūną ir jo jėgas (nes jis vieną dieną jas praras), mylėkite savo artimuosius (nes jie yra su Jumis tik laikinai).

Įsisąmoninkite „gera gyventi“ patyrimo akimirkas. Neuro-mokslininkas Rick Hanson sako, jog pajutus, kad „gera gyventi“, reikia leisti kūnui ir sąmonei 15-30 sekundžių „registruoti“ gerą patyrimą – savijautą, garsus, vaizdus, kvapus, mintis, emocijas. Kuo ilgiau leidžiame sau įsisąmoninti tai, ką juntame, jaučiame arba mąstome, kai mums gera, tuo didesnį laimingumo potencialą susikuriame savo dabarčiai ir ateičiai.

Taip pat labai svarbu išmokti laikytis principo: „viena veikla vienu metu“. Neseniai Harvardo universitete atlikta studija parodė, kad protas, kuris šokinėja nuo vienos užduoties prie kitos, nes mėgina atlikti daug užduočių vienu metu, yra pasmerkiantis žmogų nelaimingumui.

Be to, jeigu norite, kad gyvenime „kaip oro“ netrūktų atostogų, išmokite būti ne tik pastebinčiu tai, kas gera, bet ir dėkingu: rodykite savo artimiesiems, draugams, mylimiesiems pripažinimą, būkite dėkingas už tai, ką jie dėl Jūsų daro, kuo jie praturtina Jūsų gyvenimus, būkite dėkingas gyvenimui už galimybes, darykite gerus darbus kitiems ir sau, žaiskite ir džiūgaukite kiekvieną dieną.

Jeigu norite būti laimingas per atostogas ir ne tik - labai svarbu pasirūpinti savo laime, nes laimė yra lengvai „užkrečiama“: jei būsite laimingas, laimingi bus ir tie, kurie yra šalia Jūsų. Žinoma, rūpinantis savo laime svarbu skirti dėmesio ir kitų žmonių poreikiams. Juk malonu matyti kitus laimingus, kai esi laimingas pats!

Kai mus supa laimingi žmonės ir mes patys jaučiamės laimingi – nebereikia laukti „svajonių atostogų“ - dienos, kai galėsime būti savimi: nes savimi galima būti „čia ir dabar“.